인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | -ви ~ -йи | -пи (incl.), -му (excl.) |
2 | -си | -су |
3 | - нʹи | -ти |
бити | га-да-и-пи |
PRON.1PL.INCL | take-PRS-PRS-1PL.INCL |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | эсими | эсипи (incl.), эсиму (excl.) |
2 | эсиси | эсису |
3 | эсинʹи | эсити |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | -ми | -пи (incl.), -му(excl.) |
2 | -си | -су |
3 | -нʹи | -ти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | ба:-ха-ми 'I found' | ба:-ха-пи (incl.), ба:-ха-мẏ(excl.) |
2 | ба:-ха-си | ба:-ха-сẏ |
3 | ба:-ха-нʹи | ба:-ха-ти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | диггаӈ-ки-ми 'I said' | диггаӈ-ки-пи (incl.), диггаӈ-ки-мẏ(excl.) |
2 | диггаӈ-ки-си | диггаӈ-ки-сẏ |
3 | диггаӈ-ки-нʹи | диггаӈ-ки-ти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | э-чи-ми | э-чи-пи (incl.), э-чи-му(excl.) |
2 | э-чи-си | э-чи-су |
3 | э-чи-нʹи | э-чи-ти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | эǯэ:йи | эǯэ:пи (incl), эǯэ:му (excl.) |
2 | эǯэ:си | эǯэ:су |
3 | эǯэ:нʹи | эǯэ:ти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | эǯэӈэйи | эǯэӈэпи (incl), эǯэӈэму (excl.) |
2 | эǯэӈэси | эǯэӈэсу |
3 | эǯэӈэнʹи | эǯэӈэти |
인칭 | 단수 | 복수 |
---|---|---|
1 | атами бийэ 'I won't live' | атапи бийэ (incl.), атамẏ бийэ (excl.) |
2 | атаси бийэ | атасẏ бийэ |
3 | атанʹи бийэ | атати бийэ |